Как се променя мозъка, ако се оплакваме всеки ден
Всички сме чували за невропластичността, но малцина си дават сметка какво реално означава това. В резюме – нашия мозък притежава свойството да се променя и с времето може да бъде моделиран по различни начини. Благодарение на развитието на неврологията и технологиите с които можем да получим изображение на мозъка, можем да твърдим, че той е способен дори на ре-инженерство. Невропластичността сама по себе си е нещо изключително положително. С този термин учените описват трайната промяна в мозъка по време на житейския му път. Можем да настроим мозъка си да мисли положително, да увеличим интелигентността си (нашето „I.Q.“) , можем да придобием нови умения. Известни са случаи в които хората се възстановяват от мозъчно увреждане и не на последно място можем да увеличим емоционалната си интелигентност като се откажем от вредни за нас самите поведения и навици.
Всяка промяна може да тече в две посоки – в положителна и в отрицателна. Ранните изследователи на невропластичността твърдят, че невроните, които върху определен проблем се свързват.
Д-р Майкъл Мерзених, един от най-известните невролози в света, казва следното : „Вашият опит, поведение, мислене, навици, мисловни модели и начини за реакция към света са неотделими от начина по който невроните в мозъка ви се свързват.“
Ако положителните практики променят мозъка ни към по-добро, то отрицателните също го променят, но към по-лошо.
Хората в депресия нямат фундаментални промени в мозъка. Просто конкретната настройка на невронните вериги създават тенденция към депресия. Това е свързано с начина, по който мозъка се справя със стреса, начина по който вземаме решения и редица други неща. Всеки модел след като започне да се формира причинява многобройни малки промени в мозъка, които създават спираловидно движение надолу. Ето защо невропластичността може да бъде нож с две остриета: тя може да доведе както до положителни промени в нашето поведение, така и до отрицателни.
ХЛЕНЧЕНЕТО И ПРОМЕНИТЕ В МОЗЪКА
Нека обсъдим ефекта, който предизвика постоянното хленчене, което някои хора практикуват ежедневно и как това променя структурата на мозъка. Наясно сме, че хората които постоянно се оплакват никога не са доволни от нищо или от когото й да било.
Негативно настроените хора се оплакват постоянно. Най-лошото е, че те постоянно си търсят слушатели с които да споделят негативните си мисли и чувства. Хората, които са в обкръжението на негативни хора се стремят да проявят разбиране и в повечето случаи намират време да ги изслушат, но това по никакъв начин не помага на хленчещите, нито пък променя тяхното поведение.
МОЖЕМ УСЛОВНО ДА РАЗДЕЛИМ ХЛЕНЧЕЩИТЕ В ТРИ ГРУПИ
ХЛЕНЧЕНЕ С ЦЕЛ ЗАДОВОЛЯВАНЕ НУЖДАТА ОТ ВНИМАНИЕ
Това са хора, които имат постоянен глад за внимание и начина по който си го набавят е като се оплакват и хленчат постоянно. Хората с рационално мислене са склонни да игнорират индивидите, които им губят умствената енергия и ги карат да се фокусират върху негативни проблеми.
ХРОНИЧНО ХЛЕНЧЕЩИ
Това са хора, за които хленченето е начин на живот. Дори да не хленчат гласно, те го правят постоянно в мислите си.
Това поведение е пряко свързано с мозък, който е депресиран или в твърде тревожно състояние.
ХЛЕЧЕЩИ С НИСКА ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
„E.Q.“ е съкращение на емоционалната интелигентност означава способността ни да разбираме емоциите на другите. Хората с ниска E.Q. не се интересуват от вашата гледна точка, мисли или чувства. Вие сте отдушник за тях и те ви виждат само в тази роля.
И ТАКА – МОЗЪКЪТ ЛИ Е ВИНОВЕН?
Бихме могли да отговорим положително на този въпрос. Повечето хленчещи хора не искат да се чувстват по този начин, но вредното поведение което са възприели е довело до промени в техните мисловни процеси. Промяната в мисленето е довела до промяна в убежденията, което от своя страна е стартирало нов поведенчески модел. Тук е мястото да споменем, че има и така нареченото негативно пристрастяване, тоест мозъка се пристрастява към търсене на причини за хленчене и индивида вижда всичко случващо се в неблагоприятна светлина, но не и в положителна.
Когато се фокусираме многократно върху негативното и се оплакваме постоянно ние затвърждаваме мозъчната верига, която е отговорна за пристрастяването ни към негативността. Повторението на тези емоции затвърждават тази нагласа.
НАЧИНИ ДА СПРЕМ ХЛЕЧЕНЕТО И ДА СТАРТИРАМЕ ПОЛОЖИТЕЛНА ПРОМЯНА
Да сме постоянно в приповдигнато настроение и щастливи през цялото време също не е естествено. За да стартираме промяна, която да доведе до прекратяване на хленченето и оплакването е достатъчно да започнем да внимаваме за чувствата си. Когато отчетем негативни мисли да им се противопоставим и да си изградим поведение с което да ги намалим до минимум.
Медитацията, утвържденията са подходящи инструменти за справяне с негативните мисли.
Хората, които медитират изпитват повече положителни емоции от тези, които не го правят. Дори 15-20 минути на ден медитация могат да направят огромна промяна в живота ви. Мозъкът ще увеличи капацитета си и ще сте по-устойчиви на изкушението да се оплаквате.
No Comments